SORULARLA RESTORAN HAFTASI

Restoran Haftası nedir?

11. kez gerçekleşecek olan Restoran Haftası, şehrin gelenekselleşen ve merakla beklenen, öncü lezzet buluşmasıdır. Etkinlik süresince katılımcı restoranlar; kendi konseptlerine uygun olarak o senenin teması ile hazırladıkları özel lezzetleri menüler şeklinde uygun fiyat politikasıyla sunuyor. Ayrıca Restoran Haftası süresince restoranlarda ve partnerlerin iş birlikleri ile ünlü şef buluşmaları, konu uzmanları ile sohbetler, gastronomi ile sanat ve modayı birleştiren yeni deneyimler yaşayacağınız etkinlikler sizleri bekliyor olacak.

Restoran Haftası hangi tarihler arasında olacak?

Restoran Haftası 5 Mayıs - 31 Mayıs tarihleri arasında lezzet tutkunları ile buluşacak.

Restoran Haftası nerelerde olacak?

Restoran Haftası, bu sene İstanbul’a ek olarak Bodrum, Denizli, Gaziantep, İzmir’de seçili ve anlaşmalı restoran, bistro, kafelerde ve İstanbul Akasya Alışveriş Merkezi’nde lezzet tutkunlarıyla buluşacak.

Etkinliklerle ilgili ayrıntılı bilgilere nasıl ulaşabilirim?

Etkinlik ile ilgili tüm bilgiler Restoran Haftası sosyal medya hesapları ve www.restoranhaftasi.com’da yer almakta.

Restoran Haftası'na nasıl katılırım?

Lezzetleri deneyimlemek için Restoran Haftası’nı göreceğiniz restoranlarda Restoran Haftası menülerinden sipariş̧ vermeniz yeterli. Restoran Haftası Menüleri 60 TL ve 90 TL olarak iki farklı menü olarak restoranlarımızda sunuluyor. Tadım menüsü sunan restoranlarımız 3 lezzeti kapsayan Tadım Menülerini 225 TL’ye ve Restoran Haftası Tabağını 125 TL’ye sunuyor. Restoran Haftası web sitesinde tadım menüsü sunan ve rezervasyon gerektiren noktalar belirtilmiştir. Web sitemizdeki “Restoran Haftası Mekanları ve Menüleri” kategorisinden detayları takip edebilirsiniz.

Restoran Haftası'nın bu seneki teması nedir?

11. Restoran Haftası’nın teması sürdürülebilirlik. Sürdürülebilirlik teması altında restoranlarımız ülke mutfağımızın zenginliğini, mutfağımızdaki çeşitliliği; yerel ve coğrafi işaretli malzemeler, vegan/vejetaryen menüler ve atıksız mutfak prensipleri ile hazırlanmış menüler ile misafirleri buluşturacaklar.

Restoran Haftası Tadım Menüsü nedir?

Tadım Menüleri, tüm dünyada Michelin yıldızlı restoranlarda sunulan, sunulduğu restoranın şefinin yarattığı en özel lezzetleri bir arada deneyimleyebileceğiniz menü formatıdır. Restoran Haftası’nda tadım menüleri bu sene sürdürülebilirlik odağında atıksız mutfağa dikkat çeken, şefin yaratıcılığını sergilediği yerel malzemeler ile hazırlanan inove lezzetler ile sizlere yeni lezzet deneyimi sunuyor olacak.

Restoran Haftası diğer gastronomik etkinliklerden nasıl ayrışıyor?

Restoran Haftası gastronomiyle sosyal ve kültürel yaşamın tüm dinamiklerini bir araya getiriyor ve şehir yaşam kültürüne, yapıldığı bölgedeki ticari yaşama kattığı ivme ile öne çıkıyor. Sahiplendiği konular ile ülke mutfak kültürüne katkıda bulunurken gerçekleştiği süre dahilinde şehir hayatına renk, yeme içme sektörüne canlılık katıyor.

Restoran Haftası'nda ne tür etkinlikler var?

Etkinliğe katılan 100’e yakın restoran, menülerini sunarken; bazı noktalar “Tadım Menüleri”, “Şefin Masasında Atık Olmaz Yemekleri”, “Atıksız Sokak Lezzetleri Partisi”, “35 Yaş Altı 3 Şef Yarışması”, “Türk Mutfağı 2.0 Konferansı”, “Sokak Tadında Masalar”, “Sohbetli Masalar” başlıklı farklı etkinliklere imza atacak. Aynı zamanda Restoran Haftası süresince restoranlarda ve partner iş birlikleri ile ünlü şef buluşmaları, konu uzmanları ile sohbetler, gastronomi üzerine yeni deneyimler yaşayacağınız etkinlikler sizleri bekliyor olacak.

Restoran Haftası kapsamında Akasya Alışveriş Merkezi’nde misafirler “Tek Lokmalık” Restoran Haftası lezzetlerini tadabilecek, “Sürdürülebilir Restoran Haftası Sahnesi”nde ünlü şeflerin sohbetlerine katılabilecekler.