SORULARLA RESTORAN HAFTASI

Restoran Haftası nedir?

8. kez gerçekleşecek olan Restoran Haftası, şehrin gelenekselleşen ve merakla beklenen, öncü lezzet buluşmasıdır. Etkinlik süresince katılımcı restoranlar; kendi konseptlerine uygun olarak o senenin teması ile hazırladıkları özel lezzetleri menüler şeklinde uygun fiyat politikasıyla sunuyor. Ayrıca Restoran Haftası süresince restoranlarda ve partnerların işbirlikleri ile ünlü şef buluşmaları, konu uzmanları ile sohbetler, gastronomi ile sanat ve modayı birleştiren yeni deneyimler yaşayacağınız etkinlikler sizleri bekliyor olacak.

Restoran Haftası hangi tarihler arasında olacak?

Restoran Haftası 20 Nisan - 8 Mayıs tarihleri arasında lezzet tutkunları ile buluşacak.

Restoran Haftası nerelerde olacak?

Restoran Haftası, bu sene İstanbul’un yeme-içme konusunda tercih ettiğiniz tüm bölgelerinde seçili ve anlaşmalı restoran, bistro, cafelerinde ve Kanyon’da lezzet tutkunlarıyla buluşacak.

Etkinliklerle ilgili ayrıntılı bilgilere nasıl ulaşabilirim?

Etkinlik ile ilgili tüm bilgiler Restoran Haftası sosyal medya hesapları ve www.restoranhaftasi.com’da yer almakta.

Restoran Haftası'na nasıl katılırım?

Lezzetleri deneyimlemek için Restoran Haftası noktalarında göreceğiniz Restoran Haftası menülerinden sipariş vermeniz yeterli. 2 lezzetten oluşan Öğlen Menüleri 35 tl, 3 lezzetten oluşan Akşam Menüleri 50 tl olarak restoranlarımızda sunuluyor. Bazı restoranlarımızda öğlen ve akşam 35 tl'lik menüler, bazılarında ise 50tl'lik menü uygulamaları mevcut. Tadım menüsü sunan restoranlarımızın menülerinde ise 4 veya 5 lezzet bulunuyor. Restoran Haftası websitesinde tadım menüsü sunan ve rezervasyon gerektiren noktalar belirtilmiştir. İnternet sitemizdeki “Restoran Haftası Mekanları ve Menüleri” kategorisinden detayları takip edebilirsiniz.

Restoran Haftası'nın bu seneki teması nedir?

Bu sene Restoran Haftası boyunca menülerde yerel malzeme dokunuşları ile karşılaşacaksınız. Başta ülke mutfağımız olmak üzere tüm dünya mutfaklarında yer alan yerel malzemeleri katılımcı restoranların Restoran Haftası'na özel hazırladığı menülerde deneyimleyebileceksiniz.

Restoran Haftası Tadım Menüsü nedir?

Tadım Menüleri, tüm dünyada Michelin yıldızlı restoranlarda sunulan, sunulduğu restoranın şefinin yarattığı en özel lezzetleri bir arada deneyimleyebileceğiniz menü formatıdır. Restoran Haftası’nda tadım menüleri bu sene yerel malzemeler ile hazırlanıp sizlere yeni lezzet deneyimi sunuyor.

Restoran Haftası 35 tl ve 50 tl'lik menülerde neler olacak?

Restoran Haftası süresi boyunca restoranlarda, yerel malzeme dokunuşu ile hazırlanan ve sunulacak öğlen menüleri 2 lezzetten ve Akşam Menüleri ise 3 lezzetten oluşuyor.
2 lezzetten oluşan Öğlen Menüleri 35 tl, 3 lezzetten oluşan Akşam Menüleri 50 tl olarak restoranlarımızda sunuluyor. Bazı restoranlarımızda öğlen ve akşam 35 tl'lik menüler, bazılarında ise 50tl'lik menü uygulamaları mevcut.

Restoran Haftası diğer gastronomik etkinliklerden nasıl ayrışıyor?

Restoran Haftası gastronomiyle sosyal ve kültürel yaşamın tüm dinamiklerini bir araya getiriyor ve şehir yaşam kültürüne, yapıldığı bölgedeki ticari yaşama kattığı ivme ile öne çıkıyor. Sahiplendiği konular ile ülke mutfak kültürüne katkıda bulunurken gerçekleştiği süre dahilinde şehir hayatına renk, yeme içme sektörüne canlılık katıyor.

Restoran Haftası'nda ne tür etkinlikler var?

Etkinliğe katılan 100’e yakın restoran, menülerini sunarken; bazı noktalar “Tadım Menüleri”, “Chef’s Table”, “Tadına Bakma Sanatı Yemekleri”, “Sohbetler”, “Social Table” başlıklı farklı etkinliklere imza atacak. Aynı zamanda Restoran Haftası süresince restoranlarda ve partnerların işbirlikleri ile ünlü şef buluşmaları, konu uzmanları ile sohbetler, gastronomi ile sanat ve modayı birleştiren yeni deneyimler yaşayacağınız etkinlikler sizleri bekliyor olacak.
Restoran Haftası kapsamında İstanbul Kanyon'da 22 Nisan’da “Tek Lokmada Restoran Haftası” ikramlarıyla, Restoran Haftası restoranlarının lezzetleri Kanyon misafirlerine sunulacak.