RESTORANLAR & MENÜLER

Bu sene Restoran Haftası boyunca menülerde Türk Mutfağı’ndan lezzetler ile karşılaşacaksınız. Restoran Haftası’na katılan restoranlar, Türk Mutfağı’nın beğendili tas kebabından saray usulü zeytinyağlılara, İstanbul mutfağının geleneksel lezzetlerinden topik ve uskumru dolmasından ülkemizin her bölgesinden yerel malzeme ile hazırlanan yeni şehir mutfağımızdan örneklere, Tire köftesinden tepsi kebabına, kaytaz böreğinden künefeye, Antakya tuzlu yoğurdundan, İzmir’in sakız tatlısına bölgelere özgü onlarca yemeğe öğlen, akşam ve tadım menülerinde yer verecekler.

Öğlen Menüleri 35 tl, Akşam Menüleri 55 tl olarak restoranlarımızda sunuluyor. Bazı restoranlarımızda öğlen ve akşam 35 tl'lik menüler, bazılarında ise 55 tl'lik menü uygulamaları mevcut.

Tadım menüsü sunan restoranlarımızın menülerinde ise 4 veya 5 lezzet bulunuyor.

Bu sene Restoran Haftası’nda ilk defa yer alan ve önümüzdeki yıllarda Restoran Haftası'nda bu bölüme daha fazla restoran ve kafeyi kabul edebileceğimiz kahvaltı menülerinde ise yeni bir deneyim yaşanacak. Katılımcı restoranların kahvaltılarında ise; ülkemizin en sevilen mutfaklarından birine sahip Gaziantep’de suda Antep peyniri, zeytin piyazı, pekmezli küsbe, cevizli muhammara, sahan kaymağı, üzüm bastığı, katmeri, İstanbul’da kahvaltı sunan restoranlarda ise lokum peyniri, Kars gravyeri, isli Çerkes peyniri, göbek kaşar, keçi tulum, kömür çukuru pekmezi, turunç reçeli, tahin-pekmez, acı reçel, manda kaymağı, Bodrum çizik zeytini, mıhlama, çiğ börek, akıtma, su böreği, tulum peynirli ve yoğurtlu pide gibi kahvaltının keyfini çıkartacağınız lezzetler sunulacak.